Digitalizáció ipari környezetben – a dolgozói ellenállás leküzdése
Azok a cégek akik próbáltak már új digitális terméket bevezetni vállalatukban, bizonyára tapasztalták azt a magas szintű ellenállást, mely a termék érkeztekor lett tapasztalható a kollégák körében. Ennek az oka számos dolog lehet:
- múltbéli rossz tapasztalat egy rosszul működő, bonyolult megoldással
- alacsony technológiai ismeret miatti bizonytalanság
- félelem az ismeretlen okozta lehetséges extra munkaóráktól
- Hasznosság érzésének elvesztése – veszélybe kerül-e a létfenntartó munkahely
Mindezen kételyeket tovább erősíti, hogy gyakran ezek az innovációs megoldások “fentről” érkeznek, tehát a vezetőség rendeli el a bevezetését valamilyen üzleti igény miatt. Ezekben az esetekben tovább erősödik a vezetés hibáztatásának pszichológiája, miszerint:
olyanok akarják az operatív részlegnek megmondani hogyan dolgozzanak, akik messze vannak már ettől a területtől.
Hogyan álljunk neki a folyamatnak?
A leghatékonyabb módja a fenti érzések kioltásának, ha már a probléma meghatározás során bevonjuk az érintett szintek dolgozóit. Természetesen egy több ezer fős gyártó cég esetében nem lehetséges mindenkinek a véleményével foglalkozni, azonban egy kisebb létszámú, kulcsember csapattal olyan eredmények születhetnek akár egy rövid workshop alatt is, melyekre az adott csapat vezetői nem is gondoltak.
Fontos már a probléma azonosításával egyidőben meghatározni azokat a kitételeket, hogy mit várunk el a probléma megoldásától. Azonosítani kell, hogy az egyes szereplőkre milyen hatása lesz, magyarul ki mitől lesz boldog? Nélkülözhetetlen, hogy a bevezetés hatására ugyanúgy a felső vezetés, mind pedig a legalsóbb szintek megtalálják a számításukat.
A probléma feltárás után két út áll rendelkezésre. Vagy választunk egy készterméket a piacról, vagy pedig a saját igényeinkre terveztetünk egyet. Bár a két út merőben el fog térni idővel, az elégedettség szempontjából a lényeg ugyan az:
A döntésbe be kell vonni az összes érintett szereplőt annak mértékében, hogy ki mennyi időt fog eltölteni az új termékkel.
A legjobb élmény elcsípni egy beszélgetést a bevezetés után, amikor az egyik dolgozó mutatja az új alkalmazást a másiknak, büszkén jelezve, hogy az a funkció csak azért került bele, mert ő szólt, hogy nélkülözhetetlen. Így lesznek a legnagyobb ellenzőkből belső támogatók a cégben.
Egyedi megoldás a befutó? A tervezésnél a kulcs.
Abban az esetben, ha egyedi, a vállalatra szabott megoldást akarunk bevezetni, jóval könnyebb dolgunk van az ellenállást leküzdeni, mivel a folyamat teljes kontrollja a kezünkben van.
- Tervezés során figyeljünk arra, hogy kellően diverz csapaton teszteljük a lehetséges megoldásokat.
- Ne féljünk belenyúlni folyamatokba, minden egyes kihagyott lépés hasznos időt fog jelenteni a dolgozóknak.
- Kezdjük el a tájékoztatást már a tervezési szakasz alatt. A cél az alkalmazottak tehermentesítése, hogy értékesebb feladatokkal tudják eltölteni az aktív idejüket, ezáltal a szoftver nem ellenség, hanem segítség.
- Ha a folyamat már rendben van, ne féljünk iterálni a felhasználói felületen sem (tehát apró módosításokat eszközölve, majd azokat folyamatosan tesztelve átalakítani). Rengeteg figyelmetlenségből adódó hiba elkerülhető egy speciálisan ipari környezetre tervezett szoftverfelülettel.
- Ötleteljünk, teszteljünk, vonjuk le a tanulságokat és kezdjük a folyamatot az elejéről. Az iparági tapasztalatok szerint már egy iterációs kör ki tudja szűrni a kritikus problémák 80%-át.
Ne sajnáljuk a ráfordított időt
Egy bevezetési folyamat akkor tud gördülékeny lenni, ha kellő időt szentelünk az előkészületekre. A legnagyobb elköteleződést akkor tudja mutatni a cég a hatékonyság növelésre, ha dolgozóinak megadja a lehetőséget munkaidejükben az innovációval foglalkozni. Ha probléma fókuszú, jól megtervezett workshopokon végezzük el ezt a munkát, valójában a termékre fordított idő hatalmas mértékben csökkenthető, a hozzáadott érték viszont exponenciálisan nő.
Egy termék életútja nem áll meg a bevezetésnél
Azzal, hogy sikeresen elindítottunk egy új megoldást, nem jelenti azt, hogy a munkánk befejeződött. Fordítsunk nagy hangsúlyt a visszamérésre és optimalizációra, a digitális szoftverek legnagyobb előnye, hogy támogatni tudják a későbbi adatalapú döntéshozást. Az első három hónap után mindenképpen érdemes egy nagyobb átnézést végezni a tervező csapattal, ezalatt az idő alatt már kellő információ tud keletkezni, hogy tovább lehessen javítani a hatékonyságot.
Bizonytalan vagy az első lépésekben? Foglalj egy ingyenes időpontot tervezőinkkel, akik rengeteg további tippel tudnak ellátni a folyamat tekintetében.